Czarnogóra – garść atrakcji i wspomnień z wakacji – fotki i plotki

22 czerwiec, 2019 17:27 Zostaw komentarz

PRZEŁOM RZEKI TARY 

Po wyświetleniu całego artykułu można kliknąć poszczególne zdjęcia, by je powiększyć.

Strona poświęcona jest literaturze i filmowi, ale korzystam z faktu, że zbudowałem ją, pełnię tu rolę gospodarza, więc mogę pozwolić sobie na spełnianie kaprysów. Wpis ze zdjęciami z Kos też cieszy się popularnością. W zeszłym roku odwiedziłem Kretę, ale żeby nie męczyć Was znów Grecją, nie dzieliłem się obrazami z tamtej podróży. Kilka dni temu wróciłem z Czarnogóry, skąd zrobiłem sobie jednodniowy wypad do Albanii. Zaczęły się wakacje. Czas na lżejszy temat. 

Czarnogóra to maleńki kraj wielkości województwa lubuskiego zamieszkiwany przez około sześćset tysięcy mieszkańców. Posiada wiele walorów turystycznych, których Czarnogórcy nie potrafią jeszcze należycie wykorzystać. Przykłady? Wspaniałe i pod wieloma względami dziewicze góry, w których niewielu widać wędrowców, najgłębszy w Europie kanion, niezwykle atrakcyjna widokowo trasa kolejowa, najczystsza rzeka kontynentu, największe jezioro Bałkanów, w którym pomimo ogromnych rozmiarów woda wymienia się w całości w ciągu roku.

JEZIORO SZKODERSKIE – W CIĄGU ROKU WYMIANIE PODLEGA CAŁA WODA W TYM ZBIORNIKU – DOWÓD NA OBFITOŚĆ WÓD W REGIONIE 

Wybrzeże urozmaicają bogate niegdyś nadmorskie miasta budujące bogactwo starożytnych Ilirów, Bizantyjczyków, Wenecjan i Turków. Ciekawa historia ludu wciśniętego przez historię między wielkie potęgi, ale tworzącego swoje dzieje, kulturę świadomie, prowadzącego niegłupio politykę w niełatwych warunkach.

POWYŻSZE ZDJĘCIE WYDAJE SIĘ POTWIERDZAĆ OBIEGOWĄ  OPINIĘ, ŻE BAŁKANY SĄ POMOSTEM MIĘDZY AZJĄ A EUROPĄ. 

Czarnogóra podobnie jak kilka innych krajów po byłej Jugosławii czeka na przyjęcie do Unii Europejskiej, ale jej oficjalną walutą już jest euro. Po załamaniu gospodarczym, wojnie, w sytuacji hiperinflacji na mocy porozumienia z Niemcami przyjęli markę jako środek płatniczy. Po zmianie waluty w Niemczech podążyli śladem Berlina. Ceny w sklepach nie różnią się od polskich, a nawet warszawskich, choć średnia pensja wynosi około 500 euro, ale najczęściej wypłacane pobory rzadko przekraczają 250. Energia elektryczna jest droga, ropy, gazu i węgla niewiele. 

JEZIORO CZARNE A W TLE GÓRA NIEDŹWIEDŹ – ODPOWIEDNIK NASZEJ ORLEJ PERCI 

Czarnogórcy mają do siebie dużo dystansu, często żartują ze swojego lenistwa. Podgoricę uważają za najbrzydszą stolicę państw dawnej republiki Jugosławii. Gdy Kosowo uzyskało niezależność polityczną, zgodzili się palmę pierwszeństwa w brzydocie oddać Prisztinie, siedzibie władz maleńkiego państewka.

Ulcinj dał mi nadzieję na zgrabne połączenie opowiadania o wakacyjnej przygodzie z historyczno-literacką tematyką bloga. Niestety, informacje o tym, że kilka lat w niewoli tureckiej spędził tam Miguel de Cervantes, a Dulcynea zawdzięcza swe imię nazwie tegoż właśnie miasta chyba są jedynie opowiastką dla turystów. Polski przewodnik prawie złożył mi uroczystą przysięgę i zapewniał, że historia jest pewna, ale sprzedająca bilety do muzeum w Ulcinju starsza pani tylko się skrzywiła, a jej twarz wyrażała przy tym mieszaninę pogardy, zdegustowania i niechęci do blagi. Już pisałem powyżej, że Czarnogórcy nie czują jeszcze turystycznego biznesu, nie wiedzą, na czym on polega. Przecież przybysze z daleka gromadzą swoje ciężko zarobione grosze, by usłyszeć takie właśnie anegdotki, facecje i dykteryjki i móc je później z kolei przekazać mniej ruchliwym znajomkom w ojczyźnie.

RZEKOMO, PRAWDOPODOBNIE: POMIESZCZENIA TARGU NIEWOLNIKÓW, GDZIE PRZEBYWAŁ W NIEWOLI CERVANTES 

Nie ustaliłem dotąd, czy pobyt Cervantesa w Ulcinju to tylko legenda.

W TLE “SKRÓCONA” WIEŻA MINARETU W ULCINJU, A NIŻEJ DOWÓD ZDOLNOŚCI ARCHITEKTONICZNYCH WENECJAN, ZGRABNA BRYŁA BUDYNKU MUZEUM

Może właśnie dlatego cenię literaturę. Ani jej autorzy, ani czytelnicy nie udają i nie wierzą, że zawarte w niej opowieści są prawdziwe. Zamiłowanie Czarnogórców do sarkazmu, ironii, kpiny może wynikać z niedawnych przykrych doświadczeń. Nie ufają swoim politykom, często słyszałem, że referendum w sprawie odłączenia od Serbii najprawdopodobniej było sfałszowane. Do uzyskania niezależności potrzebne było 55% głosów. Wynik oficjalny to 55, 5 %. 

U PODNÓŻA ELEKTROWNI WIATROWEJ MALEŃKI MECZET 

Faktem jest, że muzułmanie, katolicy i wyznawcy prawosławia żyją w przykładnej zgodzie, widać w wielu miejscach nowe meczety, ale nieduże, choć ładnie zaprojektowane i w pobliżu granicy z Albanią to one właśnie dominują wśród świątyń w krajobrazie i miejskiej zabudowie.

POTĘŻNE GÓRY – W PORÓWNANIU DO POLSKICH SZLAKÓW – PUSTE 

Sądzę, że gdy tylko polskie łazogóry, deptacze, wspinacze, wędrowcy, wagabundy, piechurzy dzienni, nocni i całodobowi dowiedzą się, że są niedaleko obszary do eksploracji nieprzepełnione, puste zgoła, to ruszą bez zwłoki na spotkanie z przygodą. Największa miejscowość masywu górskiego Durmitor, Žabljak tylko przez przypadek mogłaby być porównana przez kogoś do Zakopanego.

PO POWIĘKSZENIU W PRAWYM GÓRNYM ROGU ZOBACZYCIE PRZEŚWIT TUNELU DROGOWEGO 

Przełomy rzek górskich pozostawiają silne wrażenie, zwłaszcza że w pobliżu mostu nad Tarą można przejechać się na linie ponad przepaścią albo popłynąć tratwą, z dołu podziwiając widoki. Tara nazwana została łzą Europy, ponieważ jedno z badań czystości rzek starego kontynentu wykazało, że żadna jej nie dorównuje pod tym względem.

MOST NAD TARĄ – NA PIERWSZYM PLANIE LINY, DZIĘKI KTÓRYM W UPRZĘŻY MOŻNA PRZEJECHAĆ PONAD KANIONEM – MAM TO ZA SOBĄ

Poniżej zobaczycie jeden z najczęściej przywoływanych obrazków Czarnogóry – Zatokę Kotorską 

Z GÓRY WIDAĆ WIĘCEJ – KONIECZNIE TRZEBA “ZALICZYĆ” TZW. AGRAFKI KOTORSKIE 

Wpis nie ma za zadania zastąpić profesjonalnych publikacji krajoznawczych, ale może przyczyni się do wzrostu mody na Bałkany w wakacyjnych wyjazdach.

W okolicy Boki Kotorskiej występuje lokalnie klimat subtropikalny. Nad morzem dominuje, naturalnie, klimat śródziemnomorski, a w centrum kraju z kolei klimat kontynentalny. Bywa, że zimą nad Adriatykiem temperatura dochodzi do +20 stopni, a w Podgoricy, między górami zbliża się do -20 stopni Celsjusza. 

Miasta nadmorskie, porty były źródłem bogactwa. O wygląd Kotoru zadbali przede wszystkim Wenecjanie. Po jednym z nawiedzających region trzęsień ziemi Kotor otrzymał najwięcej pieniędzy na drobiazgową, odbudowę. 

DLATEGO BUDYNKI JAK POWYŻEJ CIESZĄ OKO I KOJARZĄ SIĘ WŁAŚNIE Z WENECJĄ. 

Kraj to przecież także ludzie. Czarnogórcy dzielnie zmagali się na początku dwudziestego wieku z Turkami, Austriakami, Bułgarami. Gdy powiększycie sobie to zdjęcie z muzeum w Ulcinju, to usłyszycie na pewno dzwonienie medali na klatach tych dziarskich chłopaków. 

Pozdrawiam wakacyjnie. Osobny wpis poświęcę Albanii. 

Jeśli masz ochotę wesprzeć finansowo działanie tego serwisu, przyczynić się do jego rozwoju, możesz dokonać wpłaty/przelewu na konto firmy: Sztuka Słowa PL, Tomasz Filipowicz.

Nr: 15 2490 0005 0000 4500 8617 6460 

Tytułem: SERWIS EDUKACYJNY 

Kategoria:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *