Historia

Wiktor Suworow: “Kontrola” – opis, omówienie, opracowanie, analiza, recenzja

5 listopad, 2021 18:13Dawno żadna książka tak bardzo mnie nie ucieszyła. „Kontrola” Wiktora Suworowa to doskonale napisana powieść, dzieło lekkie i przyjemne w lekturze, a przy tym precyzyjnie, naukowo wręcz pokazujące zasady działania różnych ośrodków władzy, sposoby manipulowania społeczeństwem i wreszcie wywoływania morderczych instynktów u funkcjonariuszy, wzajemnie siebie pożerających i ostatecznie pożeranych. 
Czytaj dalej

Jan Kochanowski: “Pieśń o spustoszeniu Podola” – omówienie, opracowanie, opis, analiza, interpretacja, kontekst historyczny

26 maj, 2021 10:39

 Antoni Piotrowski: W jasyr 

Wieczna sromota i nienagrodzona szkoda… to początek utworu znanego też jako Pieśń o spustoszeniu Podola. W zbiorze Pieśni wtórych oznaczona jest numerem pięć. Stanowi znakomity przykład literackiej publicystyki i poezji obywatelskiej. Wiele mówi o sile demokracji w XVI wieku, kiedy to szlachta średniozamożna walczyła z dominacją magnaterii, kształtowała instytucje życia publicznego, uczestniczyła w ruchu egzekucyjnym i czuła odpowiedzialność za wspólne dobro, czyli państwo. 
Czytaj dalej

Dlaczego? – uwag kilka o tym ważnym słowie, czyli po co się uczymy…

29 sierpień, 2017 20:57

Postanowiłem poświęcić dzisiejszy wpis temu jednemu słowu. Możemy w szkole i podczas samodzielnej nauki odpowiadać na pytania: kto? co? kiedy? gdzie? Pytanie "dlaczego" jest jednak ważniejsze... Odpowiedź na nie przynosi więcej pożytku niż na poprzednie. Poszukiwanie jej staje się fascynującą intelektualną przygodą i bardzo często nie ma końca. Są pytania w historii, na które gotowe już odpowiedzi wciąż nie satysfakcjonują badaczy, na przykład, dlaczego doszło do wybuchu I wojny światowej. 
Czytaj dalej

“Pan Tadeusz” – historia w poemacie

29 lipiec, 2017 21:53

Epoka romantyzmu odkryła dla literatury historię jako znakomity temat. Owszem, Szekspir także chętnie korzystał z uroku minionych czasów, ale dawne wydarzenia dotyczyły dość trwałych zagadnień: sporów o sukcesję, walk o władzę, zatargów między możnymi rodami.
Czytaj dalej

Gdynia i COP – dwa znaczące osiągnięcia II Rzeczpospolitej

27 lipiec, 2017 20:49Podejmując temat historii gospodarki, koniecznie trzeba napisać o dwóch wielkich przedsięwzięciach Polaków w dwudziestoleciu międzywojennym: Gdyni i Centralnym Okręgu Przemysłowym. Wraz z nowoczesnym portem rosło miasto. Pod koniec lat trzydziestych, także na pustej przestrzeni, z niczego rodziła się Stalowa Wola, miejskie zaplecze dla kombinatu metalurgicznego. Chciałem nadać temu wpisowi tytuł zaczerpnięty z Dickensa: Opowieść o dwóch miastach, ale byłby nieco mylący.
Czytaj dalej

miasto

29 maj, 2017 6:25

To hasło umieszczam w dziale HISTORIA. Miasto jest często tematem i ważnym motywem dla literatury pięknej. Tu jednak posłuży nam jako punkt wyjścia do przyjrzenia się wielu ważnym procesom historycznym. Zacznijmy od tego, że bez miast trudno wyobrazić sobie rozwój kapitalizmu. Miasta Sumeru dały początek cywilizacji na Bliskim Wschodzie, pośrednio także cywilizacji Zachodu. Bez miasta nie mogłyby powstać uniwersytety,
Czytaj dalej